Thre3 ☆ Singers
Te Rog Sa Te Inregistrezi Sau Sa Te Logezi And Have Fun ♥️ !
Thre3 ☆ Singers
Te Rog Sa Te Inregistrezi Sau Sa Te Logezi And Have Fun ♥️ !
Thre3 ☆ Singers
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


-Selena Gomez -Demi Lovato -Bridgit Mendler
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!"

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Biby

Biby


Mesaje : 1081
Data de inscriere : 09/08/2011
Varsta : 26
Localizare : Constanta

Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" Empty
MesajSubiect: Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!"   Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" I_icon_minitimeSam Aug 13, 2011 11:15 am

"Scoala romaneasca se afla astazi la ora unui alt inceput. In fata noastra se deschide un drum care, parcurs cu intelepciune si seriozitate, ii va duce pe copiii nostri acolo unde ne dorim sa ajunga: la conditia de adulti siguri pe maturitatea gandirii lor, capabili sa-si gestioneze propria viata si sa se integreze in societate, pregatiti sa fie parte a solidei si respectabilei familii europene.

Scoala, in viziunea noii legi a educatiei, este beneficiarul imbinarii firesti, dintre profesionalismul dascalilor, implicarea autoritatilor locale si, pentru prima oara, rolul activ al parintilor. Principiul descentralizarii duce mecanismele de luare a deciziilor tot mai aproape de elevi. Programa scolara va fi mult mai relevanta si mai aerisita, iar examenele si evaluarile vor avea un rol de indrumare in folosul elevului. In felul acesta, fiecare elev va fi orientat de la varste foarte fragede spre parcursul scolar care ii este cel mai potrivit. Cadrele didactice vor beneficia de cele trei elemente apte sa le transforme intr-o elita a natiunii: vor fi bine pregatite, corect selectate si just rasplatite.

Implicarea parintilor in viata scolii va fi una directa si semnificativa. Reprezentantii parintilor vor face parte din consiliile de administratie ale scolilor, vor fi parte a deciziilor atat la nivel administrativ, cat si in chestiunile legate de programa aflata la dispozitia scolii.

Dragi parinti, invatatori si elevi,
Va asiguram ca, odata cu intrarea in vigoare a Legii Educatiei Nationale, mana lunga a intereselor politice (care a facut mult rau educatiei din Romania) nu va mai avea cai de imixtiune in viata scolii. Onorabilitatea noastra ca natiune depinde in foarte mare masura de felul in cara va arata scoala romaneasca in viitorii ani. Pentru prima oara, dupa foarta multa vreme, partenerii nostri europeni ne admira pentru ca am reusit, impreuna, sa cladim un cadru institutional modern pentru educatia din Romania. Tine doar de noi sa deschidem alte perspective pentru generatiile viitoare, sa nu ne dezamagim copiii si sa ne demonstram noua insine ca putem fi uniti in jurul unui proiect generos pentru prezentul si viitorul Romaniei: proiectul educational!

Pentru ca scoala romaneasca sa devina drumul catre implinirea visului oricarui copil, Echipa Ministerului Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului este alturi de dumneavoastra.

Intreaga Echipa a Ministerului Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului"
Sus In jos
Biby

Biby


Mesaje : 1081
Data de inscriere : 09/08/2011
Varsta : 26
Localizare : Constanta

Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" Empty
MesajSubiect: Re: Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!"   Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" I_icon_minitimeSam Aug 13, 2011 11:15 am

" Structura Evaluarilor si a Examenelor

*Finalul clasei pregatitoare-Evaluarea realizata de cadrul didactic-Raport de evaluare
*Finalul clasei a 2-a-Evaluarea elevilor-Rezultatele evaluarii & Planuri individualizate
*Finalul clasei a 4-a-Evaluarea nationala a competentelor ciclului primar
*Finalul clasei a 6-a-Evaluarea elevilor-Rezultatele evaluarii & Planuri individualizate
*Finalul clasei a 9-a-Admitere la liceu & Evaluare nationala obligatorie a tuturor elevilor-Rezultatele evaluarii nationale
*Finalul clasei a 12-a sau a 13-a-Examen de certificare a calificarii & Examen de Bacalaureat-Certificat de calificare & Diploma de Bacalaureat-optional: Portofoli Educational"
Sus In jos
Biby

Biby


Mesaje : 1081
Data de inscriere : 09/08/2011
Varsta : 26
Localizare : Constanta

Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" Empty
MesajSubiect: Re: Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!"   Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" I_icon_minitimeSam Aug 13, 2011 11:16 am

"
*Evaluarea de la finalul clasei pregatitoare
Se realizeaza un raport pentru fiecare copil, in care se vor evalua: dezvoltarea fizica, socioemotionala, cognitiva, a limbajului si a comunicarii, precum si a dezvoltarii capacitatilor si atitudinilor de invatare.

*Evaluarea elevilor de clasa a 2-a
Se evalueaza competentele fundamentale: scris-citit si matematica.
In cadrul fiecarei scoli, pe baza rezultatului evaluarii, pentru fiecare elev se elaboreaza cate un plan individualizat de invatare.

*Evaluarea nationala a competentelor cilcului primar
Ministerul realizeaza evaluarea la nivel national a competentelor fundamentale dobandite de elevi in ciclul primar.
Evaluarea se aplica pe un santion reprezentativ, folosind modelul testarilor internationale.
Evaluarea consta in doua probe trandisciplinare: limba si comunicare, matematica si stiinte.
Scopul evaluarii este diagnoza sistemului de invatamant la nivel primar.
"

Sus In jos
Biby

Biby


Mesaje : 1081
Data de inscriere : 09/08/2011
Varsta : 26
Localizare : Constanta

Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" Empty
MesajSubiect: Re: Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!"   Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" I_icon_minitimeSam Aug 13, 2011 11:16 am

"
*Evaluarea elevilor la clasa a 6-a
Evaluarea elevilor prin 2 probe trandisciplinare: limba si comunicare, matematica si stiinte.
Proba de limba si comunicare va cuprinde limba romana si limba moderna 1, iar pentru elevii din clasele cu predare in limbile minoritatilor va include si limba materna.

*Evaluarea nationala la clasa a 9-a
Evaluare nationala obligatorie a tuturor elevilor. Rezultatele evaluarii se exprima printr-un punctaj, similar testelor internationale.

Evaluarea se face prin urmatoarele probe:
-o proba scrisa la limba si literatura romana
-o proba scrisa la limba materna
-o proba scrisa trandisciplinara la mate si stiinte
-o proba scrisa la o limba de circulatie internationala
-o proba practica de utilizare a calculatorului, sustinuta in timpul anului
-o proba orala trandisciplinara de evaluare a competentelor civice si sociale, sustinuta in timpul anului
"
Sus In jos
Biby

Biby


Mesaje : 1081
Data de inscriere : 09/08/2011
Varsta : 26
Localizare : Constanta

Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" Empty
MesajSubiect: Re: Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!"   Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" I_icon_minitimeSam Aug 13, 2011 11:16 am

"
*Admiterea la liceu
Se realizeaza dupa urmatoarea procedura:
-in cazul in care numarul de candidati nu depaseste nr locurilor oferite de liceu, admiterea se va face pe baza portofoliului educational al elevului
-in cazul in care nr de candidati depaseste nr locurilor oferite de liceu, admiterea se va face luand in calcul, 70 % portofoliul educational al elevului, media de absolvire a invatamantului obligatoriu, precum si media de la probele de la evaluarea nationala de la sfarsitul clasei a 9-a si 30 % nota obtinuta la proba de admitere stabilita de liceu

In cazul mediilor egale, diferentierea se face pe baza portofoliului educational al elevului
"
Sus In jos
Biby

Biby


Mesaje : 1081
Data de inscriere : 09/08/2011
Varsta : 26
Localizare : Constanta

Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" Empty
MesajSubiect: Re: Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!"   Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" I_icon_minitimeSam Aug 13, 2011 11:17 am

"
*Examenul de bacalaureat
(legea se aplica incepand cu anul scolar 2015-2016)

Probe:
-proba de evaluare a competentelor lingvistice de comunicare orala in limba romana
-proba de evaluare a competentelor lingvistice de comunicare orala in limba materna
-proba de evaluare a competentei lingvistice la 2 limbi de circulatie internationala, studiate pe parcursul invatamantului liceal
-proba de evaluare a competentelor digitale
-probe scrise de evaluare a competentelor formate pe durata invatamantului liceal:
a-proba scrisa la limbsa si literatura romana
b-proba scrisa la limba si literatura materna
c-2 probe scrise, diferentiate dupa cum urmeaza:

1. profil real: mate si proba trandisciplinara din stiinte (fizica, chimie, biologie)
2. profil umanist: o limba de circulatie internationala si o proba trandisciplinara din stiinte (geografie, istorie, stiinte sociale)
3. filiera tehnologica: disciplina specifica profilului si o proba trandisciplinara specifica domeniului de pregatire
4. filiera vocationala: proba practica/scrisa specifica profilului specializarii si o proba trandisciplinara specifica profilului/specializarii.

"
Sus In jos
Biby

Biby


Mesaje : 1081
Data de inscriere : 09/08/2011
Varsta : 26
Localizare : Constanta

Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" Empty
MesajSubiect: Re: Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!"   Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" I_icon_minitimeSam Aug 13, 2011 11:17 am

"
*Examenul de certificare a calificarii
Pentru anumite filiere, profiluri, specializari sau calificari, absolventii invatamantului liceal pot sustine un examen de certificare a calificarii, separat de examenul de bacalaureat.
Continutul, calendarul si modul de organizare a examenului de certificare a calificarii se stabilesc de M.E.C.T.S. si se dau publicitatii, pentru fiecare generatiei, cel mai tarziu la inceputul ultimei clase de liceu.
Eliberarea certificatului de calificare nu este conditionata de promovarea examenului de bacalaureat."
Sus In jos
Biby

Biby


Mesaje : 1081
Data de inscriere : 09/08/2011
Varsta : 26
Localizare : Constanta

Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" Empty
MesajSubiect: Re: Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!"   Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" I_icon_minitimeSam Aug 13, 2011 11:17 am

"
Art 73
In sistemele de invatamant francez si german, elevul beneficiaza de prorpiul portofoliu educational. Prin noua lege, copilul tau li se alatura. In acest fel, orice copil va putea fi indrumat catre domeniul pentru care este talentat.
De completarea portofoliului educational se va ocupa scoala. E bine sa stii insa ca acesta va fi ca o carte de identitate educationala. Fiecare rezultat important va fi cuprins in acest portofoliu, incepand cu clasa pregatitoare.
De exemplu, evaluarea de la sfarsitul clasei pregatitoare, cea de la sfarsitul clasei a 2-a, clasei a 4-a, etc.
"
Sus In jos
Biby

Biby


Mesaje : 1081
Data de inscriere : 09/08/2011
Varsta : 26
Localizare : Constanta

Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" Empty
MesajSubiect: Re: Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!"   Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" I_icon_minitimeSam Aug 13, 2011 11:18 am

"
Art 74
alin 2
La sfarsitul clasei a 2-a, vei afla cum scrie, citeste si socoteste copilul tau. Rezultatele evaluarii sale iti vor fi comunicate doar tie!

alin 3
Nu toti copiii vor sustine evaluarea la finalul clasei a 4-a, ci doar un grup reprezentativ pentru sistem. Unul dintre ei ar putea fi si copilul tau. Nu vor fi acordate note si nu se fac clasificari. Vrem sa stim cum sa imbunatatim oferta ministerului.

alin 4
E important sa stii ca la sfarsitul clasei a 6-a, copilul tau va fi verificat prin 2 probe trandisciplinare la:
1. limba romana + o limba straina studiata
2. matematica si stiinte
pentru ca, ajutat de diriginte, sa alegi mai bine viitorul liceu. Rezultatele evaluarii iti vor fi comunicate doar tie."
Sus In jos
Biby

Biby


Mesaje : 1081
Data de inscriere : 09/08/2011
Varsta : 26
Localizare : Constanta

Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" Empty
MesajSubiect: Re: Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!"   Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" I_icon_minitimeSam Aug 13, 2011 11:18 am

"
Art 153
alin 2
In Invatamantul preunviersitar copilul tau are doar 2 examene: admiterea la liceu si bacalaureatul.

Art 361
alin 3 lit c)
Bacalaureatul prevazut de Legea Educatiei se aplica incepand cu anul scolar 2015-2016. Pana atunci, Ministerul Educatiei nu va schimba acest examen.
"
Sus In jos
Biby

Biby


Mesaje : 1081
Data de inscriere : 09/08/2011
Varsta : 26
Localizare : Constanta

Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" Empty
MesajSubiect: Re: Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!"   Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" I_icon_minitimeSam Aug 13, 2011 11:19 am

"
Art 80
alin 1
Principalii beneficiari ai educatiei sunt elevii, iar toate deciziile majore sunt luate prin consultarea reprezentantilor acestora.

alin 2
In sfarsit vei avea propriul statut. Statutul elevului va fi parte a Regulamentului Scolar. Implica-te in scrierea lui!
"
Sus In jos
Biby

Biby


Mesaje : 1081
Data de inscriere : 09/08/2011
Varsta : 26
Localizare : Constanta

Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" Empty
MesajSubiect: Re: Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!"   Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" I_icon_minitimeSam Aug 13, 2011 11:19 am

"
Art 96
alin 3
Reprezentantul elevilor este observator in Consiliul de Administratie al scolii. Ai posibilitatea sa te implici in luarea deciziilor care te privesc in mod direct.

Art 17
Pe durata scolarizarii beneficiezi de alocatia de stat pentru copii.
"
Sus In jos
Biby

Biby


Mesaje : 1081
Data de inscriere : 09/08/2011
Varsta : 26
Localizare : Constanta

Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" Empty
MesajSubiect: Re: Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!"   Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" I_icon_minitimeSam Aug 13, 2011 11:19 am

"
Art 84
alin 3 Art 85
Nu ai o scoala in localitatea ta? Vei fi sprijinit prin decontarea cheltuieilor de transport sau vei primi cazare si masa, gratuite.

alin 1
Beneficiezi de tarif redus cu 50% pentru transportul local in comun, transportul intern auto, feroviar sau naval, pe tot parcursul anului.

alin 4
Ai 75% reducere pentru accesul la muzee, concerte si spectacole organizate de institutii publice.
"
Sus In jos
Biby

Biby


Mesaje : 1081
Data de inscriere : 09/08/2011
Varsta : 26
Localizare : Constanta

Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" Empty
MesajSubiect: Re: Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!"   Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" I_icon_minitimeSam Aug 13, 2011 11:20 am

"
Art 82 rt 57
alin 4
Pentru ca esti performant iti rasplattim eforturile cu: burse de performanta, de merit sau de studiu.

Art 77 rt 78 rt5
alin 3
BAC-ul este asa cum ti l-ai dorit, potrivit cu disciplinele pe care le studiezi in anii de liceu. Probele de examen nu se vor mai schimba de la un an la altul, le vei sti cu certitudine inca din prima zi de liceu.

Art 64
alin 1 rt 66
Numarul de ore pe saptamana va fi exact acela pe care curba ta de efort o impune varstei tale. Ghiozdanul tau va fi mai usor.
"
Sus In jos
Biby

Biby


Mesaje : 1081
Data de inscriere : 09/08/2011
Varsta : 26
Localizare : Constanta

Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" Empty
MesajSubiect: Re: Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!"   Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" I_icon_minitimeSam Aug 13, 2011 11:20 am

"
Art 66
alin 1
Cele 20 de ore pentru invatamant primar, 25 de ore pentru gimnazial si 30 de ore pentru liceal includ si timp pentru temele tale. In programul zilnic isi gasesc loc si hobby-urile tale.

Art 68
alin 2
Educatia fizica si sportul sunt prevazute in orarul tau pentru a-ti sustine sanatatea fizica si intelectuala.

Art 65
alin 6
Art 66
alin 3
Optionalele vor fi cu adevarat optionale, pentru ca le vei alege cu parintii si profesorii tai, in scoala in care inveti."
Sus In jos
Lolz

Lolz


Mesaje : 1222
Data de inscriere : 09/08/2011
Localizare : nu sunt pe pamant ...da ai dreptate Nico =))

Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" Empty
MesajSubiect: Re: Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!"   Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" I_icon_minitimeDum Aug 14, 2011 12:14 am

Interesant.L-am citit si e bine ca l-ai pus.
Sus In jos
MrsEvelina

MrsEvelina


Mesaje : 188
Data de inscriere : 09/08/2011

Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" Empty
MesajSubiect: Re: Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!"   Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" I_icon_minitimeLun Aug 15, 2011 2:33 am

Iarasi Cate cuvinte
Sus In jos
Lolz

Lolz


Mesaje : 1222
Data de inscriere : 09/08/2011
Localizare : nu sunt pe pamant ...da ai dreptate Nico =))

Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" Empty
MesajSubiect: Re: Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!"   Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" I_icon_minitimeLun Aug 15, 2011 4:59 am

Da sunt si interesante unele parti.
Sus In jos
Biby

Biby


Mesaje : 1081
Data de inscriere : 09/08/2011
Varsta : 26
Localizare : Constanta

Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" Empty
MesajSubiect: Re: Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!"   Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" I_icon_minitimeLun Aug 15, 2011 6:54 am

Si ar fi bine sa aplice acest proiect incepand cu anul scolar care va incepe.
Sus In jos
Lolz

Lolz


Mesaje : 1222
Data de inscriere : 09/08/2011
Localizare : nu sunt pe pamant ...da ai dreptate Nico =))

Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" Empty
MesajSubiect: Re: Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!"   Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" I_icon_minitimeLun Aug 15, 2011 7:10 am

Eu sper sa fie asa
Sus In jos
Biby

Biby


Mesaje : 1081
Data de inscriere : 09/08/2011
Varsta : 26
Localizare : Constanta

Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" Empty
MesajSubiect: Re: Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!"   Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" I_icon_minitimeMar Aug 16, 2011 9:45 am

Si eu, dar acum ramane de vazut.
Ati vazut ce vor sa ne cumpere pentru anul asta?
Sus In jos
Lolz

Lolz


Mesaje : 1222
Data de inscriere : 09/08/2011
Localizare : nu sunt pe pamant ...da ai dreptate Nico =))

Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" Empty
MesajSubiect: Re: Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!"   Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" I_icon_minitimeMar Aug 16, 2011 10:18 am

Ce vor?Eu tot ma uit la stiri si tot habar nu am de asta.
Sus In jos
Biby

Biby


Mesaje : 1081
Data de inscriere : 09/08/2011
Varsta : 26
Localizare : Constanta

Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" Empty
MesajSubiect: Re: Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!"   Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" I_icon_minitimeMier Aug 17, 2011 11:26 am

Cica pentru fiecare elev un set care cuprinde: minge anti-stres, creioane, pix metalic, notebook si mai erau lol!
Sus In jos
Lolz

Lolz


Mesaje : 1222
Data de inscriere : 09/08/2011
Localizare : nu sunt pe pamant ...da ai dreptate Nico =))

Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" Empty
MesajSubiect: Re: Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!"   Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" I_icon_minitimeMier Aug 17, 2011 11:27 pm

Minge anti-stres?O vreau neaparat.
Sper sa ne dea.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" Empty
MesajSubiect: Re: Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!"   Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!" I_icon_minitime

Sus In jos
 
Proiectul " In educatie Tu faci Legea de Nota 10!"
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Thre3 ☆ Singers :: Fun! :: Scoala-
Mergi direct la: