Thre3 ☆ Singers
Te Rog Sa Te Inregistrezi Sau Sa Te Logezi And Have Fun ♥️ !
Thre3 ☆ Singers
Te Rog Sa Te Inregistrezi Sau Sa Te Logezi And Have Fun ♥️ !
Thre3 ☆ Singers
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


-Selena Gomez -Demi Lovato -Bridgit Mendler
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Date generale si istoria scolii

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Biby

Biby


Mesaje : 1081
Data de inscriere : 09/08/2011
Varsta : 26
Localizare : Constanta

Date generale si istoria scolii Empty
MesajSubiect: Date generale si istoria scolii   Date generale si istoria scolii I_icon_minitimeSam Aug 13, 2011 11:30 am

Școala (grec. scholé = trebuie, studiu) este o instituție publică proprietate de stat sau privată unde se învață disciplinele prevăzute într-un plan de învățământ.


Școala Elementară sau învățământul primar este o școală de cultură generală care face parte din învățământul primar obligatoriu. Este precedată de învățământul preșcolar și este succedată de școala gimnazială (clasele V - VIII). Elevii încadrați în ciclul de studii elementare desfășoară activități în conformitate cu structura anului de învățământ în învățământul preuniversitar care este stabilită anual de către Ministerul Educației și Cercetării prin ordin al ministrului.


Gimnaziul este o școală de cultură generală care face parte din învățământul secundar. Este precedată de școală elementară (clasele I - IV) și succedată de liceu clasele IX - XII sau XIII). Elevii încadrați în ciclul de studii gimnaziale desfășoară activități în conformitate cu Structura anului de învățământ în învățământul preuniversitar din România care este stabilită anual de către Ministerul Educației și Cercetării prin ordin al ministrului.

Numele de gimnaziu vine de la cuvântul grecesc gymnasion.


Un liceu este o școală de cultură generală, în care sunt admiși absolvenți ai școlilor generale și unde se predau cunoștințele necesare continuării studiilor în învățământul superior sau diverse specialități pentru pregătirea cadrelor medii.

Numele de liceu vine de la școala Lyceum (gr: Λύκειον, Lykeion), care era amplasată în afara zidurilor vechii Atene, fiind asociată în special cu Aristotel. Această școală a fost un moment important în dezvoltarea științei și filozofiei și a fost numită astfel deoarece a fost construită pe locul unui templu al lui Apollo Lykeios care data dinainte de secolul al VI-lea î.Hr..

Aristotel a înființat această școală în anul 335 î.Hr. și, în timp ce preda se plimba prin curtea școlii înconjurat de discipoli, astfel că școala a primit numele de peripatetică. Aristotel a fost mentorul acestei școli până în anul 322 î.Hr.. A fost urmat de Theofrast, principalul său discipol. Alți profesori importanți de aici au fost Strato din Lampsacus (288 - cca. 269 î.Hr.) și, în epoca romană, Alexandru din Aphrodisias (cca. 200).

Școala a fost distrusă de generalul roman Lucius Cornelius Sulla în anul 86 î.Hr., dar ulterior a fost reconstruită. Nu se știe exact data la care și-a încetat funcționarea. Complexul școlar a fost redescoperit în 1996 cu ocazia săpăturilor pentru Muzeul de Artă Modernă din Atena.

Sus In jos
Biby

Biby


Mesaje : 1081
Data de inscriere : 09/08/2011
Varsta : 26
Localizare : Constanta

Date generale si istoria scolii Empty
MesajSubiect: Re: Date generale si istoria scolii   Date generale si istoria scolii I_icon_minitimeSam Aug 13, 2011 11:31 am

Universitatea (lat.: universitas - totalitate, uniune de profesori și elevi) este o instituție superioară de învățământ care pregătește specialiști pentru diferite domenii.

Prima universitate s-a creat în 1065 la Parma. O universitate tipică a fost cea de la Paris, care în 1200 a fost legalizată de rege. Învățământul în universitățile medievale se făcea în limba latină. Universitatea din Paris avea 4 facultăți: de cultură generală, medicină, drept și teologie. La ultimele trei se putea intra numai după terminarea primeia. În Anglia prima universitate s-a înființat în a doua jumătate a secolului XII la Oxford, apoi la începutul secolului XIII Universitatea din Cambridge, unde a fost profesor Roger Bacon (1214 - 1294). În secolul XIII mai funcționau universități la Padova, Toulouse, Salamanca, iar în sec. XIV - XV cele din Viena, Heidelberg, Köln, Leipzig, Poitiers, Bordeaux etc.

În România, prima universitate a fost Universitatea din Iași, înființată în 1860, continuatoarea Academiei Vasiliene (1640).Universitățile din sec. XIII - XV au deținut un important rol în progresul culturii medievale.

Sus In jos
Biby

Biby


Mesaje : 1081
Data de inscriere : 09/08/2011
Varsta : 26
Localizare : Constanta

Date generale si istoria scolii Empty
MesajSubiect: Re: Date generale si istoria scolii   Date generale si istoria scolii I_icon_minitimeSam Aug 13, 2011 11:31 am

An Universitate
1065 Universitatea din Parma, Parma
1088 Universitatea din Bologna, Bologna
cca. 1170 Universitatea din Oxford, Oxford
1175 Universitatea din Modena, Modena
cca. 1209 Universitatea din Cambridge, Cambridge
1218 Universitatea din Salamanca, Salamanca
1232 Universitatea din Padua, Padova
1224 Universitatea din Federico II, Neapole
1229 Universitatea din Toulouse, Toulouse
1240 Universitatea din Siena, Siena
1253 Universitatea din Paris, Paris
1254 Universitatea din Sevilla, Sevilla
1276 Universitatea din Perugia, Perugia
1289 Universitatea din Montpellier, Montpellier
1290 Universitatea din Coimbra, Coimbra
1290 Universitatea din Lissabon, Lisabona
1290 Universitatea din Macerata, Macerata
1293 Universitatea din Madrid, Madrid
cca. 1300 Universitatea din Lleida, Lleida
1303 Universitatea La Sapienza, Roma
1321 Universitatea din Florenz, Florența
1336 Universitatea din Camerino, Camerino
1339 Universitatea din Grenoble, Grenoble
1343 Universitatea din Pisa, Pisa
1346 Universitatea din Valladolid, Valladolid
1348 Universitatea Karl din Praga, Praga
1361 Universitatea din Pavia, Pavia
1364 Universitatea Jagielonilor din Cracovia, Cracovia
1365 Universitatea din Viena, Viena
1367 Universitatea din Pécs, Pécs
Sus In jos
Biby

Biby


Mesaje : 1081
Data de inscriere : 09/08/2011
Varsta : 26
Localizare : Constanta

Date generale si istoria scolii Empty
MesajSubiect: Re: Date generale si istoria scolii   Date generale si istoria scolii I_icon_minitimeSam Aug 13, 2011 11:32 am

Bucuresti

Academia de Artă Teatrală și Cinematografică Ion Luca Caragiale
Academia de Muzică din București
Academia Națională de Educație Fizică și Sport
Academia de Poliție Alexandru Ioan Cuza
Academia de Studii Economice
Academia de Studii Agricole și Forestiere
Academia de Studii Militare
Academia Tehnică Militară
Institutul de Informații Militare Otopeni
Institutul de Medicină Militară
Școala Națională de Studii Politice și Administrative
Universitatea de Arhitectură și Urbanism Ion Mincu
Universitatea București
Universitatea Creștină Dimitrie Cantemir
Universitatea Ecologică din București
Universitatea de Medicină și Farmacie Carol Davila
Universitatea Națională de Arte
Universitatea Politehnica
Universitatea Tehnică de Construcții
Universitatea de Științe Agronomice și Medicină Veterinară
Universitatea de Știinte Agronomice
Universitatea Româno-Americană
Universitatea Spiru Haret
Universitatea Titu Maiorescu

Constanța

Academia Navală Mircea cel Bătrân
Universitatea Andrei Șaguna
Universitatea Maritimă din Constanța
Universitatea Ovidius
Sus In jos
Biby

Biby


Mesaje : 1081
Data de inscriere : 09/08/2011
Varsta : 26
Localizare : Constanta

Date generale si istoria scolii Empty
MesajSubiect: Re: Date generale si istoria scolii   Date generale si istoria scolii I_icon_minitimeSam Aug 13, 2011 11:33 am

Școlile profesionale au funcționat sub această titulatură între anii........... și au fost instituții unde se pregăteau elevii pentru o anumită meserie, ce necesită un nivel mediu de pregătire, cum ar fi coafor, mecanic auto, comerciant-vânzător produse nealimentare sau alimentare, bucătar, tinichigiu, ospătar.

Această categorie de școală le oferă absolvenților dreptul de a munci pe piață în mod legal. La sfârșitul cursurilor de școlarizare, elevilor li se conferea un certificat de absolvire a școlii profesionale, fiind declarați calificați în meseria aleasă. Totodată, școlile profesionale intră în categoria de nivel a studiilor medii. De multe ori diploma profesionala este considerata fara valoare.

Sus In jos
Lolz

Lolz


Mesaje : 1222
Data de inscriere : 09/08/2011
Localizare : nu sunt pe pamant ...da ai dreptate Nico =))

Date generale si istoria scolii Empty
MesajSubiect: Re: Date generale si istoria scolii   Date generale si istoria scolii I_icon_minitimeDum Aug 14, 2011 12:15 am

Nu sunt prea interesante si stiu ca din ele a pus si Dela.
Sus In jos
MrsEvelina

MrsEvelina


Mesaje : 188
Data de inscriere : 09/08/2011

Date generale si istoria scolii Empty
MesajSubiect: Re: Date generale si istoria scolii   Date generale si istoria scolii I_icon_minitimeLun Aug 15, 2011 2:31 am

Cate cuvinte mamia
Sus In jos
Lolz

Lolz


Mesaje : 1222
Data de inscriere : 09/08/2011
Localizare : nu sunt pe pamant ...da ai dreptate Nico =))

Date generale si istoria scolii Empty
MesajSubiect: Re: Date generale si istoria scolii   Date generale si istoria scolii I_icon_minitimeLun Aug 15, 2011 5:00 am

Oricum sunt definitii si date istoriece si nu sunt prea importante pentru a fi citite.
Sus In jos
Biby

Biby


Mesaje : 1081
Data de inscriere : 09/08/2011
Varsta : 26
Localizare : Constanta

Date generale si istoria scolii Empty
MesajSubiect: Re: Date generale si istoria scolii   Date generale si istoria scolii I_icon_minitimeLun Aug 15, 2011 6:54 am

E adevarat, si parca si eu stiu ca pus si Dela ceva de acest gen.
Sus In jos
Lolz

Lolz


Mesaje : 1222
Data de inscriere : 09/08/2011
Localizare : nu sunt pe pamant ...da ai dreptate Nico =))

Date generale si istoria scolii Empty
MesajSubiect: Re: Date generale si istoria scolii   Date generale si istoria scolii I_icon_minitimeLun Aug 15, 2011 7:09 am

A pus facultatile,scoala,liceu si scoli profesionale.
Sus In jos
Biby

Biby


Mesaje : 1081
Data de inscriere : 09/08/2011
Varsta : 26
Localizare : Constanta

Date generale si istoria scolii Empty
MesajSubiect: Re: Date generale si istoria scolii   Date generale si istoria scolii I_icon_minitimeMar Aug 16, 2011 9:44 am

Oricum am sa mai pun si altele sau mai am o idee: sa vorbesc cu Alice sa puna si ea cum e in UK.
Sus In jos
Lolz

Lolz


Mesaje : 1222
Data de inscriere : 09/08/2011
Localizare : nu sunt pe pamant ...da ai dreptate Nico =))

Date generale si istoria scolii Empty
MesajSubiect: Re: Date generale si istoria scolii   Date generale si istoria scolii I_icon_minitimeMar Aug 16, 2011 10:18 am

Ce bine ar fi.,
Sus In jos
Biby

Biby


Mesaje : 1081
Data de inscriere : 09/08/2011
Varsta : 26
Localizare : Constanta

Date generale si istoria scolii Empty
MesajSubiect: Re: Date generale si istoria scolii   Date generale si istoria scolii I_icon_minitimeMier Aug 17, 2011 11:25 am

Stiu, eu chiar as vrea sa stiu. Va dati seama ca ea acum ar putea avea scoala?
Sus In jos
Lolz

Lolz


Mesaje : 1222
Data de inscriere : 09/08/2011
Localizare : nu sunt pe pamant ...da ai dreptate Nico =))

Date generale si istoria scolii Empty
MesajSubiect: Re: Date generale si istoria scolii   Date generale si istoria scolii I_icon_minitimeMier Aug 17, 2011 11:26 pm

Da.E urat ,dar poate are toata iarna vacanta.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Date generale si istoria scolii Empty
MesajSubiect: Re: Date generale si istoria scolii   Date generale si istoria scolii I_icon_minitime

Sus In jos
 
Date generale si istoria scolii
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Thre3 ☆ Singers :: Fun! :: Scoala-
Mergi direct la: